Kosmetyki

Metody na poranne wstawanie

Dzisiaj chciałbym się pochylić nad sprawą porannego wstawania. Poranne pobudki zawsze były dla mnie męką – krzyki, oblewanie wodą, kilkanaście drzemek. Skutkowało to częstymi spóźnieniami do szkoły, a miewałem tygodnie gdzie od poniedziałku do piątku miałem po 1-2 nieobecności na pierwszych godzinach lekcyjnych. Poranne wstawanie stało się moją zmorą. Dodatkowo źle mnie do niego nastawił nasz tragiczny, polski system edukacji, który nie dawał mi możliwości normalnego wysypiania się, a nawet funkcjonowania. Jednak, pewnego razu wstawanie o 12.00 zaczęło mnie dobijać, czułem się jak alkoholik, wszystko mnie bolało, miałem wyrzuty sumienia. Wtedy postanowiłem dołączyć do „klubu 5.00”.
Zalety porannego wstawania. Zacznijmy od najistotniejszej i po prostu dla mnie najważniejszej zalety porannego wstawania. Czas. Wstając o 5.00, mamy ogrom czasu dla siebie. Ja w tym czasie polecam robić coś co będzie Cię rozwijało, niech to będzie taki Twój poranny rytuał. Przykładowo: czytanie książki, robienie jakiegoś kursu, nauka nowej umiejętności itp. Takie poranne czytanie książki lub robienie innej pożytecznej i wartościowej czynności, zapewni nam dobry dzień, zamiast zaczynać dzień od negatywnych wiadomości, telewizji czy mediów społecznościowych. W taki sposób, nastawisz się pozytywnie na resztę dnia. Wstając wcześnie, będziesz miał czas się ogarnąć, przestaniesz się spóźniać, znajdziesz czas na ważne dla Ciebie rzeczy, zaczniesz się rozwijać. Wyobraź sobie, że kształcąc się w danym temacie CODZIENNIE przez np. 30 minut, za rok, kilka lat, możesz być w tym naprawdę dobry. Pomyśl nad tym.


Teraz przejdźmy do KONKRETNYCH zalet wczesnego wstawania, bez owijania w bawełnę i długich opisów, przy okazji zrobimy podsumowanie.
1. Wczesne wstawanie : zmniejsza ryzyko depresji, zapewnia dobry dzień, masz czas dla siebie, rozwijasz się, masz lepsze samopoczucie, zmniejsza ryzyko raka piersi, będziesz bardziej szczęśliwy, wyciszysz się, będziesz lepiej kontrolował swój dzień, będziesz w lepszej formie.
Warto także zauważyć, że zdecydowana większość biznesmenów, ludzi sukcesu wstaje o porannych porach.
Metody na poranne wstawanie. Z mojego doświadczenia polecam Ci na początek zacząć od późniejszych godzin, ponieważ twój organizm i zegar biologiczny może być jednak przystosowany do wstawania np. o 12.00. Ja zacząłem od 8.00, później stopniowo zmniejszałem pobudkę o godzinę, dochodząc aż do 5.00, tak aby zobaczyć piękny widok jakim jest wschód słońca. Analogicznie możesz zrobić to samo z godziną o której chodzisz spać, z drugiej w nocy, do pierwszej i tak do 21.00-22.00. W zależności ile snu potrzebujesz.
Szybka zmiana godziny wstawania będzie Cię mogła szybko zniechęcić, więc działaj stopniowo i powoli.
Trzeba jednak pamiętać o podstawach, niby są one oczywiste, a jednak każdy o nich zapomina.
1. Nie pij kawy w godzinach wieczornych.
2. Ogranicz niebieskie światło tj. telefon, telewizor, laptop, komputer itp.
3. Zadbaj o ciszę, ciemność i otoczenie.
4. Zadbaj o materac, poduszkę, niech będą dostosowane pod Ciebie.
Niby prosta rzecz, a mało osób korzysta z tego tricku. Postaw budzik/telefon daleko od swojego łóżka i ustaw na maksymalną głośność, od razu po wstaniu idź obmyć twarz zimną wodą, napij się wody, przebierz się.
Dziękuję Ci serdecznie za przeczytanie mojego artykułu. Jestem pewien, że te proste, a skuteczne porady ci pomogą w tym, aby wcześnie wstawać. Powodzenia!

Exit mobile version