Jak zadbać o włosy podczas kuracji retinoidami?

1
9144

Retinoidy to leki o bardzo silnym działaniu, które najczęściej stosuję się w leczeniu bardzo ciężkich postaci trądziku. Szczegółowiej rzecz ujmując są to organiczne związki chemiczne, kwasowe pochodne witaminy A. Dla wielu osób kuracja retinoidami jest ostatnią deską ratunku jeśli chodzi o walkę z trądzikiem. Lek ten ma kolosalną listę skutków ubocznych jakie mogą, ale na szczęście nie muszą występować u pacjentów. Jednym z takich skutków ubocznych jest wypadanie włosów. Jest ono niestety szczególnie przykre dla przedstawicielek płci pięknej i które jest jednym z tych skutków występujących u niemal każdego kto jest w trakcie tej kuracji, lub też po jej zakończeniu. Bowiem największe przerzedzenie włosów najczęściej ma miejsce po zakończonej kuracji, które może ujawnić się nawet po czterech miesiącach od zakończenia kuracji. Wypadanie włosów jest ogólnie odbierane jako zły sygnał od naszego organizmu wcale nie jest to mylny odbiór. Zazwyczaj kojarzy się z jakąś choroba, czyli czymś złym i przykrym. Dlatego wypadanie włosów jest procesem traumatycznym prawie dla każdego a szczególnie dla osób o długich i gęstych czy też rzadkich czuprynach. W tym artykule skupie się właśnie na pielęgnacji włosów w tym trudnym okresie dla naszego organizmu i zdrowia.

  • Zbilansowana dieta!

W trakcie kuracji retinoidami cały nasz organizm bardzo na tym cierpi. Nie możemy dokładać mu jeszcze do tej i tak trudnej walki nowych przeciwników w postaci niezdrowych dań i przekąsek. Nasz organizm przez całą kurację jest wycieńczony dlatego też powinniśmy dostarczać mu jak największą ilość witamin minerałów i wody aby miał możliwość prawidłowego funkcjonowania i zdrowego wyglądu. Włosy na pewno na tym skorzystają. Staną się mocniejsze i zdrowsze a nasze cebulki włosów będą wzmocnione co na pewno utrudni wypadanie włosów. Poza dostarczaniem zdrowej energii naszemu organizmowi, starajmy się także nie dostarczać mu zbędnego śmieciowego jedzenia w postaci złych tłuszczów i węglowodanów, które utrudnią wchłanianie dobroci ze zdrowego jedzenia i sieje tylko spustoszenie. Organizm zajęty niwelowaniem szkód jakie wywołują fast foody i inne niezdrowe przekąski czy dania nie będzie zajmował się dbaniem o cebulki naszych włosów ponieważ dla organizmu włosy podobnie jak paznokcie są na ostatnimi miejscu w hierarchii jeśli chodzi o dostarczanie dóbr w naszym organizmie. Oczywiście sama dieta nie zniweluje problemu wypadania włosów bo przy kuracji retinoidami jest to po prostu nieuniknione, ale na pewno ograniczy ten proces. Dlatego zdrowa zbilansowana dieta to podstawa przy tak drastycznych kuracjach.

  • Leki i suplementy diety!

Kuracja retinoidami jest bardzo wyniszczająca dla organizmu, sieje duże spustoszenie a włosy wypadają garściami, dlatego tak ważna jest odpowiednia suplementacja, aby wzmocnić cebulki włosów i NIE WYŁYSIEĆ. Najlepiej na wypadanie włosów działają tabletki zawierające biotynę. I tutaj mogę polecić tabletki Biotebal, które zawierają najwyższa dawkę biotyny na rynku bo aż 5 mg. Biotyna przyczynia się do utrzymania metabolizmu energetycznego, przez co przyspiesza tempo wzrostu włosa oraz przyczynia się do utrzymania zdrowego wyglądu włosów, reguluje ich wzrost i nadmierne wypadanie. Specyfik ten sprawdza się u większości stosujących, gdyż jest to lek a nie suplement diety. Następne tabletki jakie mogę polecić to Vitapil. Zawierają w swoim składzie również biotynę ale w mniejszym stężeniu; kwas pantotenowy, który poprzez wpływ na metabolizm energetyczny w obrębie mieszków włosowych korzystnie wpływa na wygląd włosów; niacyne (witaminę PP), która przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania skóry głowy poprzez ułatwienie transportu składników odżywczych do cebulki włosów. Im silniejsza i lepiej odżywiona cebulka, tym mocniejszy włos; żelazo, które jest ważnym składnikiem mineralnym, biorącym udział w podziałach komórkowych; cynk – jest składnikiem mineralnym o znaczącym wpływie na budowę włosa. Zdrowe włosy są mocne, lśniące, odporne na złamania i rozciąganie; jod – wpływa na utrzymanie zdrowej skóry głowy; miedź – wpływa na prawidłową pigmentację włosów; kwas foliowy i witamina B12 (cyjanokobalamina) -biorą udział w podziałach komórkowych. Dzięki tym właściwościom oddziałują na mieszki włosowe, których komórki ze względu na wzrost włosa ulegają ciągłym podziałom. Oczywiście składniki zawarte w Vitapilu możemy także stosować każdy z osobna kupując tylko te składniki które będą korzystnie wpływać na nasz konkretny włosowy problem.

  • Wcierki na wypadanie i porost włosów!

Tutaj drogeryjnym faworytem wśród włosomaniaczek i nie tylko jest niezawodny JANTAR. Zawiera on biologicznie czynne substancje stymulujące wzrost włosów: Trichogen, Polyplant Hair, aktywny biologicznie wyciąg z bursztynu oraz witaminy A, E, F i d-pantenol. Wcierka Jantar hamuje wypadanie włosów, stymuluje ich wzrost i odżywianie. Podczas kuracji retinoidami powinien być stosowany codziennie a już na pewno przed (co najmniej godzinę przed) lub po każdym myciu włosów. Skóra głowy w tym okresie jest skrajnie wysuszona dlatego nie musimy obawiać się że przetłuści nam włosy. Aplikacji tej wcierki powinien towarzyszyć także masaż skóry głowy, który pobudzi cebulki włosów do wzrostu przez co skóra będzie bardziej ukrwiona i odżywiona.

  • Olejowanie włosów!

Podczas kuracji retinoidami skóra głowy nie wytwarza w ogóle sebum, przez co włosy i skóra głowy są skrajnie wysuszone. Błogosławieństwem dla nich są oleje, które powinniśmy stosować tak często jak tylko potrzebujemy. Olejowanie włosów zabezpiecza je przed czynnikami zewnętrznymi, odżywia, uelastycznia, nawilża i wzmacnia. Dla skrajnie wysuszonych włosów, które przez całą kuracje nie mają dostępu do swojej naturalnej odżywki jakim jest sebum jest to najlepsza metoda odżywienia ich i zabezpieczenia.

 

  • Zabezpieczenie włosów przed uszkodzeniami mechanicznymi!

*Podczas rozczesywanie włosów bądź bardzo ostrożny i delikatny. Nie ma mowy o szarpaniu kołtunów czy drastycznym „darciu” a nie czesaniu kosmyków. Jeżeli trzeba użyj olejku aby szczotka miała lepszy poślizg. Zawsze rozczesuj od końcówek ku górze. Jeżeli masz gęste czy długie włosy rozczesuj je warstwowo.

*Myj tylko skórę głowy a nie całe włosy. Jest to ogólnie przyjęta zasada wśród włosomaniaczek ale w trakcie kuracji retinoidami powinna ona być przestrzegana bezwzględnie. Wszyscy którzy są w trakcie kuracji lub taką przeszli wiedzą że włosy praktycznie w ogóle się nie przetłuszczają, a myjemy je tylko w celu odświeżenia i pozbycia się z nich zapachu jakim przesiąkły z zewnątrz. Dlatego myj tylko skórę głowy i wykonuj przy okazji masaż, który wzmocni cebulki i uniesie włosy u nasady a spływająca piana zmyje bród z długości.

*Jeżeli tylko możesz nos luźno związane włosy zamiast rozpuszczonych. Tutaj nie trzeba nic tłumaczyć jeśli włosy są związane jest dużo mniejsze ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

*Staraj się nie narażać swoich włosów na złe warunki atmosferyczne. Wiatr deszcz mróz i zbyt mocne słońce to najgorsi wrogowie naszych czupryn. Na wiatr, mróz i deszcz najlepiej jest związać włosy i mieć schowane pod kapturem lub luźną czapką. Czapka wyrządzi mniej uszkodzeń włosom niż zła pogoda. Przed słońcem najlepiej schrońmy nasze kosmyki (i buźkę) pod dużym kapeluszem lub parasolem.

Podsumowując traktujcie swoje włosy jak najcenniejszą rzecz na świecie, zwłaszcza w tym trudnym dla nich okresie a one na pewno wam się odwdzięczą. Mam nadzieje, że artykuł wam się spodobał

1 KOMENTARZ

  1. Dziękuje ślicznie, że tak ładnie opisaliście ten temat sama mam z tym problem teraz. Sama teraz jestem na diecie ta kuracja jest naprawdę wyczerpująca, Jeszcze raz dziękuje za wpis i już lecę was polubić na facebook-u

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here