Zdrowe stopy – zawód podolog

0
11360

Nie ma chyba osoby, która nie cierpiałaby z powodu odcisków na stopie, wrastających paznokci czy nieestetycznych i bolesnych nagniotków. Większość osób leczy się samodzielnie, stosując domowe sposoby i dostępne w aptekach maści, które rzadko przynoszą oczekiwane efekty. Mało kto wie, że istnieje specjalista, który zajmuje się leczeniem chorób stóp. To podolog. Warto skorzystać z jego pomocy i pozbyć się uciążliwych dolegliwości.

Podolog – kto to jest?

Podologia to specjalność, która dopiero niedawno pojawiła się w Polsce. Na zachodzie znana jest już od dawna, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Podolog to osoba specjalizująca się w badaniu, diagnozowaniu i leczeniu chorób i dolegliwości występujących w obrębie stopy. Aby dobrze spełniać swoją funkcję, podolog musi mieć wszechstronną wiedzę z wielu dziedzin medycyny. Niezbędna jest znajomość kosmetologii, ortopedii, dermatologii, chirurgii i diabetologii. Podolog Bydgoszcz to najczęściej osoba związana z kosmetologią, która ma ukończone dodatkowe kusy i poszerza swoją wiedzę. Najlepsi specjaliści mają ukończone studia wyższe z zakresu podologii, mogą kompleksowo pomagać potrzebującym.

Czym zajmuje się podolog?

Zakres pracy podologa jest bardzo duży. Zajmuje się głównie leczeniem stóp, ale bada również i diagnozuje problemy związane ze stawem skokowo-kolanowym. Pomaga pacjentom chorującym na reumatyzm, cukrzycę i hemofilię. Dobiera obuwie ortopedyczne, które ułatwia prawidłowe chodzenia. Podolog Bydgoszcz zajmuje się również profilaktyką, udziela wskazówek na temat prawidłowej pielęgnacji stóp oraz metod zapobiegającym obciążeniom stawów. Badanie o podologa opiera się na szczegółowym wywiadzie, oględzinach oraz innych niezbędnych badaniach. Często specjalista wykonuje komputerowe badanie stopy, które pomaga zaprojektować idealną wkładkę do obuwia.

Zabiegi wykonywane przez podologa

Podolog pracuje zazwyczaj w prywatnym gabinecie, przyjmuje pacjentów w każdym wieku. Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą:

leczenie wrastających paznokci – podolog stosuje klamry ortonyksyjne, które skuteczne likwidują bolesny problem,

usuwanie modzeli, odcisków i nagniotków – specjalista usuwa zmiany za pomocą odpowiednich maści lub narzędzi podologicznych,

wykonywanie ortez, odciążających i korygujących stopy,

wykonywanie protetykę i rekonstrukcje paznokci – to zabieg, który przywara naturalny wygląd i kształt paznokci,

usuwa nadpotliwość stóp – wykonuje profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne oraz zabieg jonoforezy wodnej,

leczy grzybicę stóp – dobiera maści, najczęściej współpracuje z lekarzem dermatologiem,

leczy stopę cukrzycową, poważne powikłanie będące następstwem cukrzycy,

leczy haluksy, czyli krzywe paluchy – stosuje ortezy oraz wkładki ortopedycznej,

leczy pękające pięty – usuwa zrogowaciałą skórę i dokładnie nawilża stopy,

usuwa brodawki wirusowe – używa do tego celu specjalistycznych narzędzi i preparatów chemicznych, które zmiękczają naskórek.

dobiera wkładki poprawiające komfort chodzenia.

Kiedy warto skorzystać z pomocy podologa?

Pomoc podologa jest niezbędna w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych oraz zmian w okolicach stopy. Wiele osób unika wizyt, ponieważ obawia się bólu w trakcie leczenie. Warto pamiętać, że badanie nie jest bolesne, a im problem zostanie szybciej zauważony, tym leczenie będzie szybsze i mniej inwazyjne. Nie warto czekać, aż dolegliwości nasilą się i będą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Może to spowodować poważne kłopoty i szereg innych chorób ogólnoustrojowych, np. stan zapalny lub infekcje całego organizmu. Warto co jakiś czas odwiedzić podologa i wykonać kontrolne badanie stóp. Specjalista szybko zauważy niepokojące zmiany, wdroży odpowiedzenie leczenie, a także nauczy jak prawidłowo dbać o stopy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here